Opis

Drewniany dworek, stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe.

Szklany Dom, którego przestronne, nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Kontakt
Adres:
Masłów 26-001
Telefon stacjonarny:
41 311 21 28

Email:
szklanydom@maslow.pl
Opis

Wysokiej jakości okazy z całego świata: naturalne kryształy w skałach macierzystych, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni i doskonale zachowane skamieniałości. Wielokrotnie nagradzana, wyjątkowa kolekcja krzemienia pasiastego, bogaty zbiór kwarców z największym w Polsce (100 kg) kryształem górskim i wiele innych ciekawostek. Pokazy obróbki kamieni w autentycznej szlifierni. Lekcje muzealne.

Galeria „Tajemnice Klejnotów” zaprasza.

Kontakt
Adres:
Święta Katarzyna 26-010
Telefon stacjonarny:
41 311 21 16
Telefon komorkowy:
501 282 691
Opis

Znajdujący się w pobliżu nowoczesny wyciąg, Park Rozrywki i Miniatur, na który składa się Aleja Miniatur, Park Linowy, Tor Quadowy, Wypożyczalnia Quadów, Plac Zabaw Dla Dzieci z basenami z łódeczkami i kulami "Zorbing". Można spędzić w nim niezapomniane chwile wraz z całą rodziną.
Sercem ośrodka jestpiękna restauracja "Magia Sabatu", która ugości pysznymi i regionalnymi daniami nawet najwybredniejszych smakoszy.

Kontakt
Adres:
Górno 26-008
Telefon stacjonarny:
41 312 77 11
Telefon komorkowy:
505 505 654

Email:
osrodek@sabatkrajno.pl
Opis

Święty Krzyż to miejsce słynące w Polsce i poza jej granicami z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Klasztor, będący obecnie pod opieką Misjonarzy Oblatów, szczyci się bogatą 1000-letnią historią. Przybywający tu turyści i pielgrzymi mogą zwiedzić klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplicę Oleśnickich, w której znajduje się relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego. Warto wstąpić do Muzeum Misyjnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (przedmioty z krajów misyjnych) oraz zobaczyć Wystawę Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Kontakt
Adres:
Bieliny 26-004
Telefon stacjonarny:
41 317 70 21

Email:
infoswkrzyz@gmail.com
Opis

Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r. jako drugi w Polsce, m.in. dla ochrony zbiorowisk leśnych z dominującą jodłą. Obecnie zajmuje powierzchnię 7626 ha. Dyrekcja parku mieści się w Bodzentynie, a na Świętym Krzyżu znajduje się Wystawa Przyrodniczo-Leśna ŚPN. Wielką osobliwością Parku są gołoborza, które powstały w wyniku procesów pękania i wietrzenia bardzo odpornych skał (piaskowce kwarcytowe) w środowisku o dużych amplitudach temperatury.

Kontakt
Adres:
Bieliny 26-010
Telefon stacjonarny:
41 311 51 0

Email:
dyrekcja@swietokrzyskipn.org.pl
Opis

Podróżując po Regionie Świętokrzyskim wystarczy skręcić z trasy E-7 z Krakowa do Kielc, by znaleźć się w samym środku Raju – najpiękniejszej jaskini w Polsce. Rezerwat Jaskinia Raj o powierzchni 7,79 ha został utworzony w 1968 roku i znajduje się w zboczu Góry Malik wchodzącej w skład Grzbietu Bolechowickiego. Dojazd do jaskini drogą Kielce – Chęciny, gdzie za miejscowością Zgórsko, skręcamy w prawo w kierunku zachodnim. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi 240 metrów z czego udostępniono dla turystów trasę o długości 180 metrów.

Kontakt
Adres:
Chęciny 26-060
Telefon stacjonarny:
41 346 55 18

Email:
jaskiniaraj@lysogory.com.pl
Opis

W latach 1140- 1149 w Jędrzejowie zostało założone Opactwo Cysterskie przez Jana Gryfita, arcybiskupa gnieźnieńskiego, który sprowadził zakonników z Morimond w Burgundii. Był to pierwszy na ówczesnych ziemiach polskich klasztor cysterski.

Kontakt
Adres:
Jędrzejów 28-300
Telefon stacjonarny:
41 386 23 08

Email:
zwiedzanie@jedrzejow-cystersi.pl